Kryesore

Nesër votohet për Presidentin, Berisha zbulon qëndrimin e PDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:40 - 03/06/22 |
Opi Nion

Kryetari i PD, Sali Berisha tha se votimi për President pasditen e së shtunës nuk do të bojkotohet.

Gjatë konferencë me gazetarët, Berisha theksoi se vota e PD do të jetë kundër çdo kandidati të propozuar nga PS.

Berisha tha se PD nuk mund të bojkotojë procese pasi për këtë është miratuar dhe një rezolutë në Kuvendin Kombëtar të 30 prillit.

“Ne nuk i njohim të drejtë legjitime Ramës për të propozuar Presidentin duke pasur parayssh masakrën, batërdinë e madhe zgjedhore që ai bëri me armatën e patronazhistëve, me përdorimin e të gjitha segmenteve të shtetit, me përdorimin e dumanëve dhe bandave dhe sasive kolosale të parave të krimit. Rrugëzgjidhja e vetme do të ishte e drejtë një President i propozuar nga opozita. Rama në vend të kësaj praktike e cila është ndjekur në rastet analoge në Shqipëri, bazuar në dokumente ndërkombëtare, zgjodhi lojë me kukulla opozitë, një lojë si një shpifësirë politike e neveritshme. i kakoi raundet me gjasme se po pret nga opozita, dhe tani mbledh kryesinë për të komunikuar Presidentin dhe për të marrë 100% të pushteteve në këtë vend, njësoj si Aleksandër Lukashenko. Rama do të quhet nesër Lukashenko biss, ai sot ka 99% të pushtetit, me marrjen e Presidencës shkon në pushtet absolut. Kjo është një detyrë urgjente e opozitës së vërtetë që ti japin Ramës përgjigjen më të merituar dhe kohën më të shkurtër të mundshme.”

Do votoni nesër?

Do votojmë kundër. E kemi një rezolutë në Këshill Kombëtar që nuk pranohet bojkot, por do votohet kundër.

Pas