Aktualitet

Nënshkruhet marrëveshje për heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe KazakistanitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:10 - 23/09/22 |
Opi Nion

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Tileuberdi Mukhtar në Nju Jork.

Xhaçka dhe Ministri Mukhtar nënshkruan marrëveshjen për heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe Kazakistanit.

Ministrja u shpreh se kjo marrëveshje do të kontribuojë në intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh dhe në lirinë e lëvizjes.

Në kryeqytetin kazak Astana, ka një prani shqiptarësh, prej rreth 300-400 personash. Në Kazakistan punojnë nga 3-4 mijë shqiptarë në vit.

Pas