Bota

Negociatat Rusi-Ukrainë, Erdogan bisedon me Zelensky


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:33 - 26/03/22 |
Opi Nion

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke diskutuar për situatën në Ukrainë dhe negociatat midis Moskës dhe Kievit.

Erdogan i tha homologut të tij se ai kishte mbështetjen e Turqisë për integritetin territorial të Ukrainës dher këtë gjë e ka shprehur dhe në një samit të fundit të NATO-s.

Ankaraja, e cila ka lidhje të ngushta me Rusinë dhe Ukrainën, është pozicionuar si një palë neutrale, duke kërkuar të lehtësojë negociatat midis palëve ndërluftuese.

Më 6 mars, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar homologut të tij rus, Vladimir Putin, që të shpallë armëpushim në Ukrainë, të hapë korridoret humanitare dhe të nënshkruajë një marrëveshje paqeje, ka njoftuar zyra e presidentit turk.

Ukraina dhe Rusia deri më tani kanë mbajtur një sërë rundesh negociuese, por ende nuk kanë arritur ndonjë rezultat konkret për dhënien fund të luftës.

Pas