Sport

Negociatat e transferimit/Ndërhyrja e “Bosit” që Ronaldo nuk e refuzoi dot


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 28/08/21 |
Opi Nion

“Në kohën kur Ole Gunnar Solskjaer u ul për atë që nganjëherë mund të jetë një telefonatë kaotike në Zoom të Premten pasdite, menaxheri i Manchester United tashmë e dinte se Cristiano Ronaldo do të kthehej në Old Trafford. Përkundër spekulimeve të përhapura Ronaldo do të bashkohej me Manchester City, zyrtarët e United ishin mjaft të sigurt të enjten mbrëma se vrulli rreth fituesit pesë herë të Topit të Artë që kthehej në Premier League po zhvendosej nga Etihad Stadium dhe katër milje në Mançester në Old Trafford”.

Kështu nis një artikull i BBC që shpjegon mekanizmin me të cilin u luajtën deri në fund nga dy skuadrat britanike për të patur mes tyre yllin portugez. Por sipas BBC goditja përfundimtare erdhi në mëngjesin tjetër, kur ish -menaxheri i United Sir Alex Ferguson u përfshi në diskutime.

Lidhja mes Ferguson dhe Ronaldos është e fortë. Ronaldo ende i referohej skocezit si ‘The Boss’ shumë kohë pas largimit të tij nga Real Madridi në vitin 2009. Ferguson iu lut Ronaldos të kthehej në Old Trafford, duke e ditur se ai do të konsiderohej si një hero. Alternativa do të ishte të njollosej një reputacion që, është bërë edhe më i madh pasi United po përpiqej të rimarrë lavditë e mëparshme që nga pensionimi i Fergusonit në 2013.

Fjalët e Fergusonit pasuan mesazhe inkurajuese nga ish-shokët e skuadrës së Ronaldos, Rio Ferdinand dhe Patrice Evra. Një tjetër ish-shok i skuadrës dhe drejtori aktual teknik i United Darren Fletcher u përmend për BBC Sport gjithashtu si pjesë e një ofensive të orkestruar, që përfshiu edhe bashkëlojtarin e Portugalisë të Ronaldos, Bruno Fernandes.

Në kohën kur Solskjaer foli për mediat, trajneri i Juventusit Max Allegri tashmë i kishte thënë botës se Ronaldo po largohej nga klubi. Marrëveshja, në fakt, u nënshkrua.

Siç është mënyra e tij, Solskjaer nuk donte të jepte asgjë derisa të ishte absolutisht i sigurt. Tre herë ai hodhi poshtë pyetjet rreth Ronaldos para se gazetari i Telegrafi të provonte edhe një herë të fundit.

Pse, pyeti gazetari, nëse një nga lojtarët më të mëdhenj në botë ishte në dispozicion, Manchester United të paktën nuk do të përpiqej të nënshkruante me të?

Solskjaer pa kamerën dhe dha mjaftueshëm për ata që tashmë kishin një ide për atë që po ndodhte. “Nuk mendoja se Cristiano do të largohej nga Juventusi,” tha Solskjaer. “Ka pasur spekulime.  “Ne kemi pasur gjithmonë një komunikim të mirë. E di që Bruno ka folur edhe me të. Ai e di se çfarë ndiejmë për të. Nëse ai do të largohej ndonjëherë nga Juventusi, ai e di që ne jemi këtu.”

Deri në atë moment, një ofertë zyrtare prej 15 milion €, me një shtesë prej 8 milion €, ishte duke iu paraqitur Juventusit. Pak më shumë se tre orë më vonë, United konfirmoi se ishte arritur një marrëveshje për të nënshkruar për Ronaldon./Opinion.al

Pas