Aktualitet

Negociata për RMV dhe Shqipërinë, DASH: Me rëndësi jetikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 25/06/22 |
Opi Nion

DASH ka vënë në dukje mbështetjen për hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më shpejtë të jetë e mundur.

“Konsiderojmë se kredibiliteti i perspektivës së zgjerimit të BE-së është me rëndësi jetike për stabilitetin dhe prosperitetin e Ballkanit Perëndimor”. Kështu deklaruan burime nga Departamenti Amerikan i Shtetit për agjencinë maqedonase të lajmeve, Mia, pas dështimit të hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në samitin e Brukselit.

Kujtojmë se dje Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Parlamenti bullgar e hoqi veton me kushtin që sipas propozimit francez, Komisioni Evropian do të shërbejë si arbitër sepse tani procesi i anëtarësimit i RMV është i lidhur me zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë.

 

Pas