Bota

“Në rradhë për të blerë ajër të pastër”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:56 - 19/11/19 |
el ida

India vijon të përballet me ndotje alarmante, ku më i prekur mbetet Nju Dehli, i cili është zyrtarisht kryeqyteti më i ndotur në botë.

Ky i fundit ka regjistruar vazhdimisht nivele shumë të larta të ndotjes së ajrit, ndërsa në shumë pjesë të qytetit qëndrimi është praktikisht i pamundur. Shpesh autoritetet shpallin emergjencë të shëndetit publik, dhe urdhërojnë mbylljen e shkollave dhe parqeve publike si dhe anulimin e mijëra fluturimeve.

Por teksa situata sa vjen e bëhet më e rëndë, ndotja alarmante po përdoret edhe për biznes. “Oxy Pure”, është një bar unik në botë, i cili ofron “oksigjen të pastër”. Qytetarë të shumtë në Nju Delhi u vendosën në radhë për ta blerë “ajrin”, ndërsa një trajtim prej 15 minutash kushton rreth 4 euro për person.

Në menu, klientët mund të zgjedhin mes disa aromave për oksigjenin e tyre./Opinion.al

Pas