Rajoni

Në Kosovë votojnë dhe të infektuarit me COVID-19 nga shtëpia apo spitali


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 14/02/21 |
Semiljana Azizi

Grupe te posaçme janë organizuar në Kosovë për të marrë edhe votën e personave të prekur me COVID-19  si në ambientet e spitalit por edhe në shtëpitë e tyre ku ata janë karantinuar.

Siç shihet edhe në fotot e siguraruar nga News 24, grupet e posaçme janë të veshur me vashjet sepaciale kundër COVID-19 dhe asistojnë në votën e qytetarëve për të gjitha subjektete politike të cilat janë në zgjedhje.

Ndërkohë, bëhet me dije se veç votimit me postë  për disaporën  në Kosovë janë kthyer mijëra qytetarë enkas për të votuar për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të parakohshme.

Por më e veçanta e kësaj dite ishte votimi i qytetarëve të Kosovës të prekur nga COVID-19.

Kujtojmë se në Kosovë është përllogaritur se do të votojnë thuajse 1.8 milionë shtetas, ndërsa procesi i votimit ka nisur që prj orës 7:00 të mëngjesit./Opinion.al

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

Gazetarja Marsela Karapanço raportoi për “BalkanWeb” se grupe të posaçme kanë shkuar pranë banesave ku ndodhen personat e karantinuar ose në spital për t’iu mundësuar dhe të sëmurëve ose të izoluarve të votojnë. Siç shihet në foto ata janë të veshur me veshje speciale mbrojtëse kundër COVID-19.

Pas