Bota

Në kërkim të provave për jetë, roboti i NASA ulet në Mars


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:31 - 18/02/21 |
Opi Nion

Pas 7 muajve udhëtim nga Toka roboti i NASA-s është ulur me sukses në sipërfaqen e planetit Mars. Ky lajm është konfirmuar nga shkencëtarët e NASA.

Në këtë mision, agjencia hapësinore amerikane synon të mbledhë prova për ekzistencën e jetës në këtë.

Ky robot i sofistikuar i NASA-s është pajisja më e rëndë e kësaj agjencie që ulet në sipërfaqen e Marsit që peshon rreth 1 ton.

Anija kozmike udhëtonte me 12 mijë milje në orë dhe ngadalësoi në 1.7 milje në orë kur u ul në Mars./ Opinion.al

Pas