Kryesore

“Në 30 qershor s’ ka zgjedhje, Rama kërkon të negociojë për kokën e tij”


               Publikuar në : 14:19 - 13/06/19 |
geliano fataj

Kreu i opozitës, Luzlim Basha ka komentuar rezolutën e PS-së në Kuvend për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Sipas tij ky është një teatër për të zhvendosur vëmendjen për situatën ku ndodhet vendi.

Basha tha se 30 qershori është një datë që zyrtarisht nuk mund të bëhen zgjedhje. Kryedemokrati tha se tani Edi Rama kërkon të negociojë për kokën e tij, për pasurinë e tij.

I vënë përballë kërkesës për largimin e përgjegjësit për këtë krizë të rënë politike dhe ekonomike, krijimi i një qeverie tranzitore, Edi Rama ka vënë në lojë teatrin e e shkarkimit të Edi Ramës dhe bën teatër me datën 30 qershor. E gjitha ka një qëllim: të shfokusojë vëmendjen e opinionit publik, se e gjithë bota e di se ne kemi në krye të vendit një bandit të kapur me presh në duar që nuk përfaqëson legjitimitet, por ilegjitimet. Një njeri që ka ardhur në pushtet me krimin, farsa e nisur me shkarkim të presidentit, që përfundoi në një rezolutë dhe pastaj në një qortim jetik, bëhet vetëm se Edi Rama ka nevojë jetike të largojë vëmendjen nga fakti se është kapur të vjedhë zgjedhjet, të vjedhë qytetarët. Është pjesë e teatrit, që të ruajë pushtetin e paligjshëm, nëpërmjet të cilit ai dhe një grusht njerëzish rreth tij pasurohen, ndërsa fëmijët e shqiptarëve nuk kanë bukë të hanë“./ Opinion.al

Pas