Kronikë

Ndryshon pista e hetimit për ekzekutimin e Albi Bashaliut,nuk u vra për hakmarrje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:21 - 31/12/21 |
Opi Nion

Detaje të reja janë bërë të ditura lidhur me vrasjen e Albi Bashaliut në Peqin, të hënën e 27 dhjetorit.

Sipas “abcnews”, pista e re e cila po hetohet lidhur me shkaqet e vrasjes së të riut të jetë bërë prishja e pazareve të drogës dhe jo ajo e hakmarrjes, pistë që është lakuar deri më tani.

Ndër të tjera burimi thekson se një ditë më parë Albi ishte kërcënuar nga persona të paidentifikuar në fshatin ku dhe u ekzekutua, pasi dyshohet se një ngarkesë lënde narkotike e kapur në kufi me Greqinë të jetë dhe shkaku kryesor i vrasjes së tij.

Viktima sipas informacioneve dyshohet se ka pasur rreth 200 000 euro borxh personave të ndryshëm, që mund të jenë dhe autorët e ekzekutimit të tij.

Ndërkohë edhe pse faktet e reja kanë ndryshuar rrjedhën e pistës, grupi hetimor nga hetimi nuk përjashton as atë të hakmarrjes.

Kujtojmë se 32-vjeçari u ekzekutua mëngjesin e të hënës, më 27 dhjetor në fshatin Gjoçaj në Peqin. Albi Bashaliu ishte vëllai i Leonad Bashaliut, ky i fundit në qershor të këtij viti ekzekutoi një person në Peqin. Për këtë fakt edhe grupet hetimore u fokusuan në pistën e hakmarrjes në fillim të nisjes së hetimeve.

Pak ditë më parë, policia arrestoi edhe dy persona të cilët dyshohen se mbështetën autorët e krimit të Albit Bashaliut.

Pas