Aktualitet

Ndryshimet në qeveri, reagon Pompeo: Xhaçka një partnere e fortë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 30/12/20 |
Semiljana Azizi

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka reaguar mbrëmjen e sotme për emërimin në detyrë të Olta Xhaçkës si Ministre e re e Jashtme e Shqipërisë.

Nëpërmjet një statusi në llogarinë e tij zyrtare në “Twitter”, Pompeo shkruan se Xhaçka ka qënë një partnere e fortë në rolin e saj të mëparshëm si Ministre e Mbrojtjes.

Ndërkohë, sekretari amerikan i shtetit shtoi se kjo lëvizje në qeveri do të zgjeronte lidhjet SHBA-Shqipëri.

Reagimi i plotë:

Me kënaqësi të dëgjoj njoftimin e Olta Xhacka si Ministrja e re e Jashtme e Shqipërisë. Ajo ka qenë një partnere e fortë në rolin e saj të mëparshëm si Ministre e Mbrojtjes dhe ne shpresojmë të punojmë me të për të zgjeruar lidhjet SHBA-Shqipëri ndërsa Shqipëria shkon drejt BE./Opinion.al

Pas