Aktualitet

Ndryshimet kushtetuese, reagon Sekretari për Marrëdhëniet me Jashtë në PPE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:54 - 31/07/20 |
el ida

Patrick Voller, Sekretari per Marrëdhëniet me Jashtë në Partinë Popullore Europiane, ka reaguar mbi ndryshimet kushtetutese të njëanshme të miratuara dje nga Parlamenti.

Në një mesazh në twitter, Voller shkruan:

“Shumë i trishtuar që ndryshimet e fundit kushtetuese të votuara nuk u kryen në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Nevojitet të rregullohet në kodifikim”.

Ky reagim vjen në kuadrin e reagimeve ndërkombëtare, të cilët kanë kërkuar që ndryshimet kushtetuese të bëhen me gjithëpërfshirje. Apeli i tyre është që reflektimi i këtij ndryshimi në Kodin Zgjedhor të bëhet me konsensus dhe palët të vijojnë punën në Këshillin Politik./Opinion.al

Pas