Bota

Ndodh për herë të parë, Franca furnizon me gaz GjermaninëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 13/10/22 |
Opi Nion

Franca ka nisur të furnizojë me gaz Gjermaninë, në një akt solideritet europian, në një kohë kur presioni për të përballur dimrin me energji është duke u rritur nga dita në ditë.

Gazi u dërgua drejt Gjermanisë përmes një linje transmetimit, si pjesë e një marrëveshje mes dy vendeve për të plotësuar mungesat që solli ndërprerja e furnizimit me gaz nga Rusia.

Edhe pse sasia e dërguar nuk është më shumë se 2% e nevojave ditore, ky gjest vlerësohet nga Berlini i cili prej kohësh tashmë ka nisur betejën për diversifikimin e energjisë.

Kohët e fundit, Rusia është vënë nën akuzë nga shumë vende europiane se është duke e përdorur çështjen e furnizimit me gaz si një armë kundër Perëndimit.

Muajin e fundit, Gjermania dhe Franca arritën një marrëveshje sipas të cilës Berlini do të dërgonte energji shtesë drejt Parisit, në këmbim të gazit.

Pas