Politikë

Ndërtimet pa leje, Rama: Do të konfiskohen dhe do të jepen për strehim socialBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 07/09/22 |
Opi Nion

Gjatë prezantimit të drejtorit të ri të Policisë së Shtetit, kryeministri Edi Rama foli ndër të tjera dhe për ndërtimet pa leje.

Rama tha duke iu drejtuar në veçanti ndërtuesve se nëse ndërtojnë pa leje, të gjitha katet do të konfiskohen nga policia dhe do të jepen për strehim social.

 Pastrimi i mëtejshëm i policisë duhet të fokusohet te shefat që japin bekime në këmbim të haraçeve, por që e kanë vendin në burg. Ardhja ne krye të Policisë së Shtetit të Muhamet Rrumbullaku është një garanci që do të thellohet pastrimi i nisur nga paraardhësi. Është e papranueshme që të lulëzojnë ndërtesat pa leje. Në sheshin Skëndërbej vetëm nuk bërtet pallatit, shihni sa u zgjata o njerëz të shkurtër. Gjembat më hyn mua pikë së pari dhe atyre që jetojnë nëpër fshatra që i kap policia për një çati pa leje. Kërkohet adresim i mëhershëm qoftë ndaj këtyre pasunarëve që kanë miliona për kate e për llaçe e për tulla, sepse e kanë bërë vijën e ligjit si një litar që kërcejnë me lloj lloj marifetesh, që u puthin këmbët pasanikëve për disa lekë të qelbura. Të gjitha katet që do të konfiskohet do të shkojnë për strehim social. Do ti marrim ose do të na I japin. I bëj thirrje ndërtuesve të përfshirë në këtë çorb që mos tentojnë fare të përdorin blerësit apo klientët, as mos mendojnë t’i shpëtojnë ligjit për ndërtimet pa leje. Milionerë që ndërtojnë paletë pa leje. Shemben ose kinfiksohet për interes publik”, tha Rama gjatë prezantimit të Drejtorit të ri të  Policisë së Shtetit. /Opinion.al

Pas