InstaBIZ

Ndërron jetë stilisti i njohur Pierre Cardin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 29/12/20 |
Semiljana Azizi

Pierre Cardin, stilisti i mirënjohur ka vdekur në moshën 98-vjeçare.

Lajmin për vdekjen e stilistit e ka dhënë Akademia e e Arteve të Bukura në Francë këtë të martë, teksa nuk ka treguar se kur apo nga çfarë ka vdekur konkretisht stilisti.

Cardin revolucionarizoi modën duke filluar nga vitet 1950, transmeton “The Guardian”.

“Moda është gjithmonë qesharake, e parë nga para ose pas. Por për momentin, është e mrekullueshme ”, tha Cardin në një intervistë të vitit 1970 me një televizion francez.

Cardin lindi në 7 korrik 1922 në një qytet të vogël afër Venecias, Itali, në një familje modeste, të klasës punëtore. Kur ai ishte fëmijë, familja u transferua në Saint-Étienne në Francën qendrore, ku Cardin u shkollua dhe nisi punën në një rrobaqepësi në moshën 14 vjeç.

Pasi u transferua në Paris, ai punoi si asistent në Shtëpinë e Paquin duke filluar në 1945 dhe gjithashtu ndihmoi në hartimin e kostumeve për Jean-Cocteau. Ai gjithashtu ishte përfshirë në krijimin e kostumeve për filmin e regjisorit 1946 “E Bukura dhe Bisha”.

Pasi punoi për pak kohë me Elsa Schiaparelli dhe Christian Dior, Cardin hapi shtëpinë e tij të modës./ Opinion.al

Pas