Bota

Ndërron jetë ish-presidenti i Algjerisë, Abdelaziz Bouteflika


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:56 - 18/09/21 |
Opi Nion

Ish-presidenti i Algjerisë, Abdelaziz Bouteflika, ka ndërruar jetë pas një sëmundjeje në moshën 84-vjeçare.

Mësohet se ai ka qëndruar në këtë pozicion për gati dy dekada, por u tërhoq nga pushteti më 2019, pasi synimi i tij për ta marrë mandatin e pestë nxiti protesta masive.

Bouteflika kishte luajtur rol të rëndësishëm në luftën e Algjerisë për pavarësi në vitet e pesëdhjeta dhe të gjashtëdhjeta. Më 1999, kur Algjeria po dilte nga një luftë e tmerrshme civile, që la gati 200.000 viktima, Bouteflika u bë president me kërkesën e ushtrisë.

Që nga viti 2013, kur kishte pësuar sulm, ai shihej rrallë në publik dhe lëvizte përmes karrocës. Sulmi e kishte lënë me pasoja në të folur dhe në aftësinë për lëvizje.

 

Pas