Bota

Ndërrimi i viteve, mbi 1 milion njerëz mbushën Champs-ÉlyséesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 01/01/23 |
Opi Nion

Privuar nga shkëlqimi për dy vjet për shkak të pandemisë, Champs-Élysées të shtunën riktheu turmën dhe mbrëmjet e mëdha, me një milion njerëz sipas autoriteteve, të ardhur për të parë fishekzjarret e Vitit të Ri, ose thjesht për të qëndruar së bashku në rrugën vezulluese dhe të mbushur me njerëz.

Parisienët dhe turistët mbushën gradualisht dy kilometrat me pemë të ndriçuara, ku fillimisht priteshin 500 mijë njerëz nga bashkia. Në vitin 2019, para pandemisë Covid-19, vetëm 250,000 njerëz shkuan në rrugën më të bukur në botë, krahasuar me 300,000 në 2018 dhe 500,000 në 2017./Opinion.al

Pas