Bota

Ndërprerja e plotë e gazit rus, Moody’s: Mund të çojë në recesion të rëndë në EuropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:56 - 05/09/22 |
Opi Nion

Agjencia e vlerësimit të kredisë Moody’s ka paralajmëruar se një ndërprerje e plotë e gazit rus ka mundësi të çojë në një recesion të rëndë në Evropë dhe një rritje të mëtejshme të inflacionit tashmë të lartë.

Më tej shtoi se, kompanitë më të ekspozuara janë në sektorë me energji intensive si kimikatet, automobilat dhe sektorët e prodhimit.

Po ashtu sipas Moody’s, ndërmarrjet evropiane do të jenë gjithashtu ndër më të rrezikuarat kryesisht për shkak të ekspozimeve të tyre indirekte ndaj çmimeve më të larta të gazit dhe energjisë elektrike./Opinion.al

 

 

Pas