-Kulturë

Ndahet nga jeta piktori korçar, Koço RistaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:46 - 09/08/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta piktori korçar, Koço Ristani. Piktori Ristani është i njohur për restaurimin e veprave të artit në Shqipëri.

Ai ishte piktor, skenograf, kostumogarf, dekorator, grafist dhe restaurator i veprave të artit mesjetar.

Koço Ristani lindi në Korçë në 8 maj të vitit 1943. Ai kreu studimet e larta për pikturë në Liceun Artistik Jordan Misja.

Ristani është një nga figurat e njohura të pikturës korçare.

Pas