Bota

Ndahet nga jeta në moshën 96-vjeçare mbretëresha Elizabeth IIBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 08/09/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare mbretëresha e Britanisë së Madhe Elizabeth II.

Lajmin e bëri të ditur Buckingham Palace. “Mbretëresha vdiq në mënyrë paqësore në Balmoral këtë pasdite. The King and The Queen Consort do të qëndrojnë në Balmoral këtë mbrëmje dhe do të kthehen në Londër nesër”,-thuhet në deklaratë.

Pallati mbretëror më herët njoftoi përmes një deklarate zyrtare se monarkia ndodhej në gjendje të rëndë shëndetësore. Në mlomentet e fundit të saj, ajo ndodhej në rezidencën e saj mbretërore në Balmoral, Skoci.

Dalja e saj e fundit publike ishte të martën, kur mbretëresha, duke buzëqeshur dhe duke mbajtur një shkop ecjeje, përshëndeti Liz Truss, kryeministren e re të Britanisë, në dhomën e pritjes në Balmoral. Truss ishte kryeministrja e 15-të britanike që mori detyrën nga mbretëresha Elizabeth II.

Pas