Bota

Ndahet nga jeta Mikhail Gorbachev, presidenti i fundit i Bashkimit SovjetikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:32 - 30/08/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare, Mikhail Gorbachev, presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik. Lajmi është njoftuar nga agjencia ruse Interfax.

Gorbachev është i njohur për përfundimin e Luftës së Ftohtë pa gjakderdhje, por nuk arriti të parandalonte shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik.

Ai bëri marrëveshje për reduktimin e armëve me SHBA-në dhe partneritete me fuqitë perëndimore për të hequr perden e hekurt që ndante Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore dhe për të sjellë ribashkimin e Gjermanisë.

Kur protestat pro-demokracisë përfshinë vendet e bllokut sovjetik të Evropës Lindore komuniste në vitin 1989, ai u përmbajt nga përdorimi i forcës.

Sjellja e tij ishte ndryshe nga udhëheqësit e mëparshëm të Kremlinit, të cilët dërguan tanke për të shtypur kryengritjet në Hungari në 1956 dhe Çekosllovaki në 1968.

Por demonstratat nxitën aspiratat për autonomi në 15 republikat e Bashkimit Sovjetik, të cilat u shpërbënë gjatë dy viteve të ardhshme.

Pas