Aktualitet

Ndahet nga jeta Madeleine Albright


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:43 - 23/03/22 |
el ida

Madeleine Albright, gruaja e parë Sekretare e Shtetit Amerikan është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare.

Vdekja e Albright u konfirmua me e mail nga stafi I “Albright Stonebridge Group”, një kompani strategjike globale, e themeluar prej saj.

Albright ishte një figurë qendrore në administratën e Presidentit Bill Clinton, së pari shërbeu si ambasadore E SHBA në Kombet e Bashkuara përpara se të bëhej diplomatja më e lartë e vendit në mandatin e dytë. Ajo mbrojti zgjerimin e NATO-s, nxiti që aleanca të ndërhynte në Ballkan për të ndaluar gjenocidin dhe spastrimin etnik, u përpoq të reduktonte përhapjen e armëve bërthamore dhe mbrojti të drejtat e njeriut dhe demokracinë në të gjithë globin./Opinion.al

Pas