-Kulturë

Ndahet nga jeta legjenda e kinemasë britanike


               Publikuar në : 19:00 - 08/02/19 |
el ida

Aktori Albert Finney, një nga legjendat e kinemasë britanike është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare.

Ylli i Hollivudit, i njohur për role si Ebenezer Scrooge, Winston Churchill dhe ‘Daddy’ Warbucks tek Annie ndërroi jetë pasi vuante prej disa kohësh nga një infeksion në gjoks, teksa më herët i kishte mbijetuar luftës me kancerin e veshkave. Familja e tij tha se ai vdiq në mënyrë paqësore pranë njerëzve të afërt.

Albert Finney jetoi në qytetin bregdetar të Hampshire, dhe u martua tri herë me aktoret Jane Wenham, Anouk Aimee dhe me Pene Delmage në vitin 2006, me të cilën bashkëjetoi deri në fund të jetës së bashku me djalin e tij Simon, nga martesa e parë.

Më poshtë disa foto nga rolet e tij më të famshme:

4 3 2
<
>

/E.M

Pas