-Kulturë

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori Andon Qesari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:52 - 13/02/21 |
Doriana Çepunaj

Është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm aktori i njohur dhe regjisori Andon Qesari. Lajmi për vdekjen e aktorit është bërë i ditur nga i biri, Edon Qesari.

Djali i aktorit në një postim në mediat sociale shkruan se aktori vuante nga një sëmundje e gjatë.“Sot në mëngjes, pas një sëmundje të gjatë, e cila e kishte rënduar dhe sfilitur shumë në vitin e fundit, i dashuri babai im Andon Qesari u nda nga jeta në moshën 78-vjeçare.

Andon Qesari, lindi i në Qeparo në 27 qershor 1942 dhe për shumë vite ka luajtur në shumë filma e vepra teatrale. Më 1966 u diplomua për aktor në shkollën “Aleksandër Moisiu”.

Pas diplomimit u emërua aktor në Teatrin Profesionist të Vlorës, ndërsa në vitin 1975 rifilloi aktivitetin e tij artistik si aktor, por në Teatrin Kombëtar.

Ka interpretuar shumë role, duke filluar nga Besniku “Shënomëni dhe mua”, Feni “Furnalta”, realizoi më vonë Vurmi “Intrigë dhe dashuri”, Qamil Beu “Epoka para gjyqit”, Aleksi “Doktori pacient”, Luixhi “Tragjedia e Deas”, Zeusi “Prometeu”, At Kormili “Monserati”, Kryetari “Vizita e damës plakë”, Ksanthi “Ezopi”, Komisari “Opertunesku” “Kapuleti” “Romeo e Zhulieta”, Berlingu “Vizita e inspektorit”, Konti “Fernando Krafi më ka shkruar një letër”, etj.

Ka interpretuar edhe në disa filma artistikë. I suksesshëm edhe si regjisor: “Karnavalet e Korçës”, “Pallati 176”, “Nën dritat e skenës”, “Në jetë”, “Valsi i Titanikut”, etj.

Andon Qesari ka marrë titullin “Artist i Merituar”.

Pas