Bota

NATO: S’kemi parë asnjë shenjë se Putini ka ndryshuar ambicien e tij për Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 06/04/22 |
Opi Nion

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka folur në Bruksel, ku ministrat e jashtëm të aleancës së sigurisë janë mbledhur pasditen e sotme.

“Ne nuk kemi parë asnjë shenjë që tregon se presidenti Putin ka ndryshuar ambicien e tij për të kontrolluar të gjithë Ukrainën dhe për të rishkruar rendin ndërkombëtar”,-tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm tha se NATO duhet të mbështesë Ukrainën, të mbajë sanksionet ndaj Rusisë dhe të forcojë mbrojtjen dhe parandalimin e saj.

Ai thotë se konflikti mund të zgjasë një kohë të gjatë “dhe ne duhet të jemi të përgatitur për këtë”, shkruan BBC./Opinion.al

Pas