Bota

NATO fillon zyrtarisht procesin e anëtarësimit të Suedisë dhe FinlandësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:07 - 05/07/22 |
Opi Nion

NATO ka filluar zyrtarisht procesin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në aleancë, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Anëtarët e NATO-s nënshkruan protokollet e anëtarësimit të martën,  ndërkohë që shefi i aleancës,  Stoltenberg e quajti këtë moment si historik.

Nënshkrimi i protokolleve të anëtarësimit vjen pas samitit të NATO-s në Madrid javën e kaluar, ku liderët aleatë ranë dakord të ftojnë Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar me aleancën.

“Ky është me të vërtetë një moment historik. Për Finlandën, për Suedinë, për NATO-n dhe për sigurinë tonë të përbashkët,” tha Stoltenberg.

“Kjo është një ditë e mirë për Finlandën dhe Suedinë, dhe një ditë e mirë për NATO-n. Me 32 vende rreth tryezës, ne do të jemi edhe më të fortë dhe njerëzit tanë do të jenë edhe më të sigurt, pasi përballemi me krizën më të madhe të sigurisë në dekada,”-shtoi ai.

Ai tha se dera e NATO-s mbetet e hapur për demokracitë evropiane që janë “të gatshme dhe të gatshme të kontribuojnë për sigurinë tonë të përbashkët”.

Finlanda dhe Suedia i dhanë fund neutralitetit të tyre prej dekadash kur aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n pas pushtimit rus të Ukrainës, i cili u prit nga disa kundërshtime nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili i akuzoi ata për strehimin e “organizatave terroriste” kurde.

Javën e kaluar, Turqia hoqi kundërshtimin e saj pasi u nënshkrua një memorandum i përbashkët midis tre vendeve, duke nënvizuar angazhimin e tyre për të mbështetur plotësisht njëri-tjetrin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tyre./Opinion.al

Pas