Bota

NATO aktivizon për herë të parë forcën e sigurisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:03 - 26/02/22 |
Opi Nion

Për herë të parë, Forca e Reagimit të NATO-s është aktivizuar si një masë mbrojtëse në përgjigje të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s, Gjeneral Tod Ëolters aktivizoi forcën shumëkombëshe të përbërë nga forcat tokësore, ajrore, detare dhe të operacioneve speciale nga aleatët që mund të vendosen shpejt në mbështetje të aleancës së NATO-s.

Aktivizimi i trupave të reagimit nuk do të thotë që ndonjë trupë amerikane ose e NATO-s do të shkojë në Ukrainë, e cila nuk është anëtare. Presidenti i SHBA Joe Biden ka qenë i qartë se trupat amerikane po vendosen në Evropën Lindore për të ndihmuar në forcimin e vendeve të NATO-s të nervozuara nga veprimet agresive të Rusisë dhe se ato nuk do të luftojnë në Ukrainë.

“Ky është një moment historik dhe hera e parë që Aleanca përdor këto forca të gatishmërisë së lartë në një rol parandalues ​​dhe mbrojtës. Ato përfaqësojnë një forcë fleksibël, të besueshme luftarake që mund të përdoret në mënyra të shumta dhe ne po përdorim plotësisht shkathtësinë e tyre të qenësishme”, tha Ëolters në një deklaratë.

“Këto masa parandaluese janë të kujdesshme dhe rrisin shpejtësinë, reagimin dhe aftësinë tonë për të mbrojtur një miliard qytetarët që u betuam për të mbrojtur.”

Forca nuk është vendosur ende, por është në gatishmëri. Nuk është e qartë se sa trupa do të përmbajë forca e reagimit.

Vendimi për të aktivizuar forcën e reagimit u njoftua pas një telefonate të premten në mëngjes me krerët e NATO-s. Në një deklaratë për thirrjen, Biden tha se NATO po qëndronte e unifikuar për t’u bërë ballë kërcënimeve të Putinit ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare.

“Sot na u bashkuan partnerët tanë të ngushtë Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian”, thuhet në deklaratë. “Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin. NATO është po aq e bashkuar dhe e vendosur sa ka qenë ndonjëherë, dhe NATO do të mbajë dyert e saj të hapura për ato shtete evropiane që ndajnë vlerat tona dhe që një ditë mund të kërkojnë të bashkohen me Aleancën tonë”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të premten se aleanca ende duhet të bëjë më shumë për të ushtruar presion mbi Kremlinin për t’i dhënë fund agresionit ushtarak në Ukrainë.

“Ne duhet të jemi të gatshëm të bëjmë më shumë, edhe nëse kjo do të thotë se duhet të paguajmë çmimin” tha ai. “Ne duhet ta marrim këtë seriozisht dhe pikërisht për këtë arsye ne po vendosim tani forcën e reagimit të NATO-s për herë të parë në një kontekst të mbrojtjes kolektive,” tha ai.

E gjithë Forca e Reagimit të NATO-s është 40,000 trupa, por Stoltenberg nuk tha se sa do të aktivizoheshin, duke u thënë gazetarëve “ne jemi elementë të dislokimit” të forcës.

Në një mesazh të lëshuar të premten në mëngjes, Zelensky falënderoi NATO-n për mbështetjen e saj, por i kërkoi aleancës të bënte më shumë, duke ankuar për faktin se Ukraina ishte lënë të kujdesej për veten.

“Ne jemi të vetëm në mbrojtjen e vendit tonë. Kush është gati të na mbrojë së bashku me ne? Sinqerisht, nuk shoh asnjë,” tha Zelensky. “Kush është gati t’i japë Ukrainës një garanci për anëtarësimin në NATO? Sinqerisht, të gjithë kanë frikë.”

Shtëpia e Bardhë tha se Biden foli me telefon të premten me Zelensky, i cili postoi një video që tregon se ai është ende në Kiev. Deklarata e Biden tha se Presidenti amerikan “përcolli mbështetjen e vazhdueshme ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që ofrohet nga Shtetet e Bashkuara”.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby u tha gazetarëve të premten se SHBA-ja “do të ofrojë ndihmë shtesë për sigurinë” për Ukrainën, megjithëse se si do të bëhet, vuri në dukje ai, “ende po përpunohet”./Opinion.al

Pas