-Teknologji

NASA dërgon në Hënë raketën “Artemis 1”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:09 - 16/11/22 |
Opi Nion

NASA ka lëshuar me sukses raketën e saj më të fuqishme ndonjëherë, si pjesë e një plani për të kthyer përfundimisht njerëzit në Hënë.

Pas rrjedhjeve të përsëritura të karburantit, dy uraganeve dhe dy vonesave të nisjes, inxhinierët kishin furnizuar me karburant raketën e NASA-s me vlerë 4.1 miliardë dollarë.

Nisja e Artemis 1 do të niste një fluturim të shumëpritur për të dërguar një kapsulë Orion pa ekuipazh për të rrethuar Hënën. NASA caktoi orën e nisjes në orën 1:47:44 të mëngjesit EST pas disa vonesave.

Duke përdorur një procedurë më të ngadaltë, të ashtuquajturën “ndizëse, më të butë” për të minimizuar goditjet e presionit që shkaktuan rrjedhjet e mëparshme, ekipi i nisjes filloi të ngarkonte 730,000 galonë oksigjen të lëngshëm dhe hidrogjen ultra të ftohtë për fazën thelbësore të SLS në orën 3:55 pasdite.

Inxhinierët ishin optimistë se procedurat e reja do të siguronin një nisje të qetë. “Ne jemi më të sigurt se kurrë në procedurat tona të ngarkimit dhe si ta bëjmë atë në një mënyrë të tillë që të ushtrohet presioni më i vogël mbi vulat,” tha Jeremy Parsons, zëvendësmenaxheri i Sistemeve të Eksplorimit në Tokë në Qendrën Hapësinore Kennedy. .

Tetë minuta pas ngritjes, plani i fluturimit kërkonte që faza e dytë SLS dhe kapsula e bashkangjitur Orion të ndaheshin nga faza kryesore në një orbitë fillestare eliptike të anuar 34 gradë në ekuator.

Kapsula pa pilot Orionin  do të kryejë një fluturim 25-ditor që do ta dërgojë atë në 60 milje nga sipërfaqja hënore përpara se të lundrojë 40,000 milje përtej hënës dhe përsëri në Tokë dhe pritet të arrijë në 11 Dhjetor.

Misioni Artemis 1 është i pari në një seri fluturimesh SLS/Orion që synojnë të krijojnë një prani të qëndrueshme në dhe rreth hënës me një stacion hapësinor hënor të quajtur Gateëay dhe ulje periodike pranë polit jugor.

Në përgjithësi, astronautët e Artemis do të kryejnë eksplorime dhe kërkime të zgjeruara për të mësuar më shumë rreth origjinës dhe evolucionit të Hënës dhe për të testuar pajisjen dhe procedurat e nevojshme për udhëtime të tjera.

Qëllimi i misionit Artemis 1 është të vendosë anijen kozmike Orion në hapat e saj, duke testuar fuqinë e saj diellore, shtytje, navigim dhe sistemet e mbështetjes përpara një kthimi në Tokë më 11 dhjetor.

Testimi i mburojës së nxehtësisë dhe konfirmimi se mund të mbrojë astronautët që kthehen nga hapësira është prioriteti nr. 1 i misionit Artemis 1.

Nëse gjithçka shkon mirë me Artemis 1, NASA planifikon të lëshojë një raketë të dytë SLS në fund të vitit 2024.

Pas