Rusi 2018

 Napoli nderon Maradonën, stadiumi merr emrin e tij


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:37 - 04/12/20 |
Opi Nion

Nga sot në Napoli do të ketë një stadium me emrin “ Diego Armando Maradona”. Këshilli i Komunës së qytetit, miratoi rezolutën e propozuar nga kryetari i Bashkisë, Luigi de Magistris dhe nga këshilltarja për Toponiminë, Alessandra Clemente. Akti zyrtar u nënshkrua unanimisht nga të gjithë anëtarët.

Nga ky moment stadiumi “San Paolo” do të quhet “Diego Armando Maradona Stadium”. Vendimi vjen nëntë ditë pas ndarjes nga jeta të ish-futbollistit të famshëm argjentinas. Ai kujtohet nga qyteti si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave i cili me talentin e tij të jashtëzakonshëm e nderoi fanellën e Napolit për shtatë vjet. Në këmbim qyteti i fali dashuri të përjetshme./Opinion.al

Pas