Bota

Nancy Pelosi dorëhiqet nga posti i lideres demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBABëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:56 - 17/11/22 |
Opi Nion

Nancy Pelosi, e cila ka udhëhequr demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA për gati dy dekada, ka njoftuar se do të largohet nga kjo detyrë.

82-vjeçarja është demokratja më e fuqishme në Kongres dhe gruaja e parë që ka shërbyer si kryetare e Dhomës.

Ajo do të vazhdojë të përfaqësojë distriktin e saj në Kaliforni në dhomën e ulët të Kongresit.

Vendimi i Pelosit vjen pasi republikanët parashikohet të rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve.

Pelosi u bë udhëheqëse e pakicës, titull që mbante personi që drejtonte opozitën në Dhomë, në 2003.

Demokratët më pas morën kontrollin e Dhomës për herë të parë në më shumë se një dekadë në vitin 2006, dhe ajo u bë gruaja e parë që drejtoi një parti të madhe në secilën dhomë të Kongresit.

Pelosi u bë përsëri lidere e pakicës katër vjet më vonë, por u rikthye në vitin 2018.

Ndërkohë, republikani Kevin McCarthy ka fituar nominimin e partisë për të qenë kryetar në Kongresin e ri dhe ka të ngjarë të pasojë Pelosi si kryetare.

Pas