Bota

Musk mbron vendimin për shkarkimin e rreth 50% të fuqisë punëtore në kompaninë TwitterBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:43 - 05/11/22 |
Opi Nion

Pronari i ri i Twitter, Elon Musk ka mbrojtur shkarkimin e rreth gjysmës së fuqisë punëtore të kompanisë, duke thënë se ai nuk kishte “zgjidhje” pasi Twitter po humbte më shumë se 4 milion dollarë (3.5 milion £) në ditë.

Një postim në Twitter nga Yoel Roth, kreu i sigurisë dhe integritetit të Twitter, iu referua “përafërsisht 50% shkurtimeve në mbarë kompaninë”.

Por Musk tha se angazhimi i gjigantit të mediave sociale për moderimin e përmbajtjes ishte “absolutisht i pandryshuar”.

Musk, njeriu më i pasur në botë, mori drejtimin e Twitter në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh (38.7 miliardë paund).

Miliarderi insistoi në postimin e tij në Twitter se të gjithë atyre që humbën punën iu ofruan tre muaj pagesa të largimit, “që është 50% më shumë sesa kërkohet me ligj”.

Grupet e sigurisë në internet dhe aktivistët kanë sugjeruar që Musk mund të ndryshojë politikat e moderimit, duke hequr nga Twitter gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimit nga platforma.

Ndalimet e përhershme të Twitter-it që u jepen figurave të diskutueshme – përfshirë ish-presidentin Donald Trump – gjithashtu mund të hiqen.

Këto shqetësime u nxitën nga komentet e Musk të premten, i cili kërkonte të fajësonte “rënien masive të të ardhurave” të Twitter tek “grupet aktiviste” të cilët “po përpiqeshin të shkatërronin lirinë e fjalës në Amerikë”.

Pas