Bota

Moti i keq përfshinë Italinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:18 - 26/12/20 |
Opi Nion

Moti i keq ka përfshirë Italinë ditën e sotme, ku situata më e vështirë paraqitet në veri të vendit.

Kjo situatë ka bërë që mbrojtja Civile të lëshojë një alarm të verdhë në 11 rajone: Emilia Romagna, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Puglia, Basilicata, Kalabria dhe Siçilia.

Sipas sinoptikanëve, duke filluar nga e shtuna në mbrëmje reshjet e borës priten në lartësi mbi 400-600 metra në Abruzzo dhe Umbria dhe në lartësi mbi 600-800 metra në Sardenjë.

Reshjet gjithashtu priten, madje edhe stuhi stuhi, në Campania, Basilicata dhe Kalabria, veçanërisht në shpatet e Tirrenit./ Opinion.al

Pas