Bota

Moti i keq në Itali, përmbytje dhe dëborë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:43 - 18/11/19 |
el ida

Pjesa më e madhe e Italisë po përballet në ditët e fundit me reshje të dendura shiu, borë, përmbytje, dhe dalje lumenjsh nga shtrati. Kjo situatë e rënduar që ka përfshirë vendin për shkak të motit të keq ka shkaktuar dëme të mëdha.

Autoritetet kanë ngritur alarmin për përmbytjen e zonave të tëra pasi lumenjtë rrezikojnë të dalin nga barrierat e tyre, ndërsa në orët në vijim priten shira të dendur që mund të ndihmojnë në përkeqësimin e situatës.

Ndërkaq mijëra persona vijojnë të jenë pa energji elektrike në Alto Adige prej disa ditësh për shkak të dëborës.

Kjo javë ka qenë intensive për zjarrfikësit, të cilët kanë ndërhyrë në rreth 8000 mijë raste në të të gjitha vendin, ndërsa më kritike situata paraqitet në Venecia ku u shpall gjendja e emergjencës, pasi niveli i ujit arriti në 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën historike dhe duke sjellë ndërprerje të energjisë elektrike, si dhe në Toskana./Opinion.al

Pas