Aktualitet

Moti i keq lë në errësirë Kukësin, ndërpritet energjia elektrike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:56 - 03/12/21 |
Opi Nion

Një defekt në nënstacionin “Rexhepaj”  ka ndërprerë energjisë elektrike prej më shumë se një ore Kukësi dhe rrethinat e tij.

Mësohet se defekti në linjën 110 kv Fierz-Kukës është shkaktuar nga reshjet e dendura të shiut.

Kjo ka lënë pa energji elektrike Kukësin bashkë me të gjitha njësitë administrative Ndërkohë edhe nënstacioni tjetër ai i Kalimashit i cili furnizon tunelin e Kalimashit, ka dalë jashtë funksionit. Pa energji elektrike ka mbetur edhe bashkia Has.

Operatori i Sistemit të Transmetimit ka njoftuar se grupet e punës janë në terren për rikthimin sa më shpejtë të energjisë elektrike. Por kushtet atmosferike janë përkeqësuar, duke e vështirësuar edhe më shumë këtë operacion.

Pas