Bota

Moti i keq/ 103 viktima dhe 1300 të zhdukur në Gjermani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:36 - 16/07/21 |
Opi Nion

Numri i viktimave të shkaktuara nga moti i keq dhe përmbytjet në Gjermani ka arritur në 103, persona ndërsa rezultojnë 1,300 persona të zhdukur.

Evropa Veriore është prekur nga përmbytje, reshje dhe mot i keq që ka shkaktuar rrëshkitje dherash, në një bilanc ende provizor prej 118 viktimash.

Shumica e viktimave ndodhen në Gjermaninë Perëndimore, kryesisht për shkak të një rrëshqitjeje të re të tokës, që preku shtëpi dhe makina, në Vestfali, ndërsa numri i madh i të zhdukurve pjesërisht i atribuohet pamundësisë për të komunikuar për shkak të telefonit të ndërprerjes së rrjetit.

Moti i keq ka  prekur gjithashtu Hollandën, Belgjikën, Luksemburgun dhe Zvicrën. Në Hollandë, një digë është shembur në Limburg dhe 550 familje janë të pastreha. Belgjika ka 20 të vdekur dhe po aq të zhdukur, si dhe 41,000 njerëz të mbetur pa energji elektrike./Opinion.al

Pas