Bota

Moskë/17 viktima nga zjarri në fabrikën e eksplozivëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:45 - 22/10/21 |
Opi Nion

Pesëmbëdhjetë persona kanë vdekur, një tjetër ka djegie serioze dhe një tjetër është zhdukur, pas një zjarri të Premten në një fabrikë eksplozivësh industrialë në juglindje të kryeqytetit rus, tha Ministria e Emergjencave.

“Shtatëmbëdhjetë persona u plagosën, prej tyre shtatë vdiqën, një është shtruar në spital dhe fati i nëntë personave mbetet i panjohur”, tha ministria në një deklaratë të mëparshme.

Më herët u tha se zjarri mund të kishte shpërthyer si rezultat i “shkeljeve të proceseve teknologjike dhe masave të sigurisë” në fabrikën PGUP Elastic në rajonin Ryazan.

Fabrika në fshatin Lesnoye, rreth 300 kilometra (180 milje) nga Moska, thotë në faqen e saj të internetit se prodhon eksplozivë industrialë.

Ministria e Emergjencave tha se fillimisht mori një raport se një zjarr kishte shpërthyer në fabrikë në orën 08:22 me kohën lokale.

Kreu i administratës lokale tha më herët për agjencinë e lajmeve TASS se 17 personat ishin brenda punishtes së uzinës në momentin e zjarrit.

Ministria tha se kishte vendosur më shumë se 170 punonjës të shpëtimit në zonë./Opinion.al

Pas