Bota

Moldavia ka frikë se mund të jetë objektivi i ardhshëm i Putinit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 06/03/22 |
Opi Nion

A mund të jetë Moldavia e radhës? Udhëheqësit e këtij shteti kanë frikë se Moldavia mund të jetë në shënjestër nga Kremlini.

Sekretari amerikan Antony Blinken është takuar me dy gratë që drejtojnë këtë vend: Kryeministren Natalia Gavrilita dhe Presidenten Maia Sandu.

Javën e kaluar, disa ditë pas pushtimit të Rusisë, ata aplikuan për anëtarësim në BE.

Nuk ka asnjë provë konkrete për të konfirmuar frikën moldave, por ai bazohet në historinë e vjetër prej dekadash.

Moska ka ende një bazë ushtarake atje.

Blinken tha gjithashtu se do të kërkonte fonde për të ndihmuar Moldavinë të kujdeset për refugjatët ukrainas që ka pranuar. Vendi po përpiqet të përballojë. Moldavia është një nga vendet më të varfra dhe më të vogla në Evropë, shkruan BBC./Opinion.al

Pas