Bota

Moderatori rus krahason kancelarin Scholz me Hitlerin:Hipi në tank si idhulli i tijBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 27/08/22 |
Opi Nion

Në vijim të propagandës që po transmetohet në televizionet ruse, së fundmi moderatori Vladimir Solovyov e krahasoi kancelarin Olaf Scholz me diktatorin, Adolf Hitler.

“Ai thjesht dëshiron të jetë si idhulli i tij”, tha moderatori. Scholz është “plotësisht i çmendur”, dhe “pothuajse bërtiti në kamera”-shtoi ai teksa iu referua një aktiviteti të kancelarit gjerman.

Moderatori rus Solovyov gjatë transmetimit të emisionit vazhdimisht kalonte mes gjermanishtes ruse dhe stereotipeve naziste.

Të enjten, kancelari gjerman Scholz ndoqi programin e trajnimit për ushtarët ukrainas në tankun anti-ajror Gepard në Putlos (Schlesëig-Holstein) dhe gjithashtu u ngjit në një tank kundërajror Gepard. Gjermania do t’i dorëzojë 30 prej këtyre tankeve Ukrainës.

Solovyov i shfrytëzoi imazhet, i vendosi pranë njëri-tjetrit në një kontekst të drejtpërdrejtë. (Majtas: Adolf Hitler, djathtas: Olaf Scholz). Sipas Bild ky është pretendimi i pabesueshëm: Ndërkohë, Vladimir Solovyov tha se; “Scholz u ngjit në tank për të imituar Hitlerin, idhullin e tij me mustaqe për të festuar “modelin e tij”.

Pas