-U tha në Opinion

Mjeku Mentor Petrela tregon njohjen me Berishën: Kishte grintë të madheBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:05 - 12/07/22 |
Opi Nion

Mjeku Mentor Petrela ka patur një rrëfim mbi jetën e tij, përballë gazetarit Blendi Fevziu në emisionin “Opinion”.

Ndërsa ka folur për raportin me profesionin, por edhe pasionet e tij, Petrela është pyetur gjithashtu edhe për njohjet e tij me doktor Berishën, për të cilin tha se e njihte përpara se të nisej për specializim në Francë.

Petrela e cilësoi Berishën si njeri me grintë, ndërsa u shpreh se ai vetë nuk e kishte menduar kurrë rrugën politike.

Fevziu: Kur jeni njohur me doktor Berishën?

Petrela: E kam njohur përpara se të shkoja në Francë. Unë isha në kirurgji, ai ishte në kardiologji. Njihej si njeri që kishte grintë të madhe.

Fevziu: Ishte mjek i mirë në profesionin e tij?

Petrela: Ishte mjek me ambicie të mira dhe pozitive në drejtim të zanatit të tij.

Fevziu: A patët tundim për të hyrë në politikë pas viteve 90’?

Petrela: Unë vij nga klasa siç vjen dhe ti. Nuk di se si të them unë ty… Që të futeshe në politikë me atë që u ndryshua regjimi në ‘90. Kam pasur Mentor Çokun, ditën e fundit ka ikur me burrin e hallës tim. Kur erdhi, erdhi me mesazhe të qarta. Takoi babain tim. Më thotë mua babai që erdhi Mentori dhe i tha mos e ngatërro djalin në politikë. Kishte një parim, siç thotë Platoni, po u fute në politikë, do bësh sipas mendjes së të tjerëve, jo sipas të tëndes.

Fevziu: Nuk e pate tundimin?

Petrela: Jo nuk e kam pasur, pavarësisht tundimeve të ndryshme.

Pas