Aktualitet

Mjekja obstetër-gjinekologe: Nuk ka të dhëna që vaksina pengon shtatzëninë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:22 - 06/09/21 |
Opi Nion

Mjekja obstetër-gjinekologe, Rubena Moisiu ka rekomanduar këtë të hënë që gratë që janë shtatzëna apo ato që planifikojnë një shtatzëni të bëjnë vaksinën në mënyrë që të jenë të mbrojtura nga Covid-19.

Sipas mjekes, nuk ka asnjë fakt shkencor që të provojë se vaksina dëmton apo pengon shtatzëninë.

‘’Nuk ka asnjë të dhënë shkencore deri më sot e cila të vërtetojë ose mbështesë faktin që vaksina pengon mundësinë e një shtatzënie. Përkundrazi, rekomandojmë gratë shtatzëna ose që të arrijnë  të bëjnë vaksinën në kohën e duhur që të jenë të mbrojtura.’’- tha mjekja.

Në një video të shpërndarë në Facebook nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, shfaqen disa vajza të cilat kanë bërë vaksinën dhe iu bëjnë apel qytetarëve që të vaksinohen./Opinion.al

Pas