Rajoni

Mitsotakis: Qytetarët grekë do ta marrin falas vaksinën për Covid-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:47 - 21/08/20 |
Al Do

Vaksina për Covid-19 do të jetë falas për të gjithë qytetarët grekë sapo të  sigurohet ka deklaruar sot kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

Gjatë një konference për mediat ai tha se ende nuk dihet kur do të jetë gati vaksina, duke shpresuar që të bëhet sa më shpejt.

“Dua të jem absolutisht i qartë, vaksina do të jetë në dispozicion falas për të gjithë qytetarët grekë. Ne ende nuk e dimë nëse do të jetë një apo nëse do të ketë më shumë.  Ne nuk e dimë kur do ta kemi në dispozicionin tonë. 

Shpresojmë se do të vijë më shpejt. Por sapo të kemi vaksinën në dispozicion, ajo do të jetë falas, për të gjithë qytetarët grekë “, tha Mitsotakis.

Lidhur me çështjen e hapjen së shkollave Mitsotakis deklaroi se të gjithë vendet janë duke i rihapur ato, ndërsa theksoi se një nga masat e padiskutuara që do të vihet në zbatim është pikërisht mbajtja e maskës.

Mitsotakis tha se shteti do të ofrojë falas edhe maskat për të gjithë studentët dhe mësuesit me nisjen e shkollave.

“Qeveria greke do të marrë përsipër të sigurojë maska ​​falas për të gjithë fëmijët dhe të gjithë mësuesit”, u shpreh ai. /Opinion.al

Pas