-Teknologji

MIT projekton maskën që vret me nxehtësi koronavirusin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:32 - 22/10/20 |
Al Do

Maskat për fytyrën po përdoren në të gjithë botën për të provuar dhe mbajtur koronavirusin jashtë vrimave të hundës dhe gojës, pasi kjo është mënyra e tij kryesore për të hyrë në sistemin tonë.

Tani, inxhinierët e MIT (Instituti Teknologjik i Maçaçuses) duan të bëjnë një hap tjetër përpara në luftën kundër COVID-19, dhe jo vetëm duke e mbajtur virusin jashtë, por duke e hequr qafe atë plotësisht. Kështu që ekipi ka dalë me një plan për të krijuar një maskë fytyre që përdor nxehtësinë për të mbajtur larg virusin, dhe më e rëndësishmja, që e zhduk atë.

Plani është që studiuesit e MIT të ndërtojnë një maskë fytyre që ka një rrjetë bakri të ngrohur. Rrjeta do të ndihmonte në ngadalësimin e grimcave virale nga hyrja në sistemin e përdoruesit, si dhe ngrohjen e mjaftueshme për të vrarë virusin.

Maska do të funksionojë me bateri e cila do të shërbejë për të nxehur rrjetën e bakrit deri në 90 gradë celsius. Nëse do të arrijë të komercializohet, sigurisht që do të kushtojë më shumë sesa një maskë tekstili, kirurgjikale apo N95. /Opinion.al

Pas