Aktualitet

Miratohet Lista e Barnave të Rimbursueshme, shtohen 23 barna të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:59 - 31/07/21 |
Opi Nion

Në Listën e Barnave të Rimbursueshme për vitin 2021 janë shtuar 23 barna të reja që e cojnë ne 1191 listën e alternativave të mjekimit për diagnozat e sëmundjeve kronike.

Mëësohet se vendimi u miratua në mbledhjen e qeverisë.

Ndër të tjera në listë përfshihen barna të cilat trajtojnë dhe mbajë në kontroll sëmundjet kronike me shpeshtësi më të madhe në popullatë si diabeti, hipertensioni, sëmundjet kardiovaskulare duke ofruar alternativa mjekimi bashkëkohore në mënyrë që të shmangin komplikacionet dhe të rrisin cilësinë e jetesës dhe jetëgjatësinë.

Në listë janë përfshirë gjithashtu edhe barna inovative për trajtimin e disa lloje tumoresh si ai i mushkërive,gjirit si edhe alternativa mjekimi për pacientët të cilët vuajnë nga pasojat e COVID-19. Pacientët e dializës janë një grup tjetër që do të përfitojnë marrjen me rimbursim të një tjetër medikamenti për parandalimin e komplikacioneve të rënda nga sëmundja.

Me barnat e reja që i shtohen listës parashikohet të përfitojnë falas rreth 6,000 pacientë në vit./Opinion.al

Pas