Bota

Ministria e Jashtme ruse thirrje BE e NATO:Ndaloni furnizimin me armë të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:07 - 10/03/22 |
Opi Nion

Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, u ka kërkuar vendeve të BE-së dhe NATO-s të ndalojnë dhënien e armëve mbrojtëse Ukrainës.

Ajo thotë se rrezikon sigurinë e avionëve të pasagjerëve në rajon.

Mbretëria e Bashkuar është ndër vendet që furnizojnë Ukrainën me ndihmë mbrojtëse kundërajrore dhe antitank, në një përpjekje për ta ndihmuar atë të shmangë sulmet ushtarake ruse.

Dje, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha se Mbretëria e Bashkuar ishte e kujdesshme për të mbajtur dërgesat brenda fushës së mbrojtjes, në mënyrë që të mos hynte pa dashje në luftë./Opinion.al

Pas