Bota

Ministri zbulon skandalin, 1 në 3 pilotë në Pakistan me licenca fallso


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:48 - 28/06/20 |
Al Do

Më shumë se 30% e pilotëve civilë në Pakistan kanë licenca fallso dhe nuk janë të kualifikuar për të fluturuar, zbuloi të mërkurën ministri i aviacionit të vendit.

Duke iu drejtuar Asamblesë Kombëtare të Pakistanit, Ghulam Sarwar Khan tha se 262 pilotët në vend “nuk e morën provimin vetë” dhe kishin paguar dikë tjetër për ta ulur atë në emër të tyre raporton CNN.

“Ata nuk kanë përvojë fluturimi,” tha ai.

Pakistani ka 860 pilotë aktivë që shërbejnë për linjat ajrore vendase – përfshirë Pakistan International Airlines (PIA) – si dhe një numër linjash të huaja, tha Khan.

PIA ka shkarkuar menjëherë të gjithë pilotët e saj që mbajnë licenca false.

Rezultatet e hetimit u njoftuan si pjesë e një raporti paraprak për një aksident ajror që vrau 97 njerëz në qytetin jugor të Karaçi në 22 maj. Avioni i PIA u rrëzua pasi u ngrit nga Lahore, duke vrarë të gjithë, përveç dy nga pasagjerët dhe ekuipazhit në bord.

Khan nuk sqaroi nëse të dy pilotët në fluturimin PK 8303 kishin licenca false. /Opinion.al

Pas