Bota

Ministri i Jashtëm Rus: Perëndimi nuk respekton ligjin ndërkombëtarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:36 - 24/02/22 |
Opi Nion

Në kohën kur forcat ruse kanë nisur një pushtim të madh ushtarak në Ukrainë, Ministri i Jashtëm Rus, Sergei Lavrov është shprehur se Rusia do të jetë gjithmonë e gatshme për dialog.

Po ashtu Lavrov u shpreh se miqtë perëndiorë nuk e respektojnë ligjin ndërkombëtar.

“Fatkeqësisht, miqtë tanë perëndimorë nuk e respektojnë ligjin ndërkombëtar, duke u përpjekur ta shkatërrojnë atë dhe të promovojnë atë që ata e quajnë ‘rend të bazuar në rregulla’”, thotë Lavrov, raporton agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

“Ne patëm diskutime intensive dhe të detajuara me kolegët tanë amerikanë, me anëtarë të tjerë të NATO-s. Shpresojmë se ka ende një shans për t’iu kthyer ligjit ndërkombëtar dhe detyrimeve ndërkombëtare”, është shprehur Lavrov.

 

Pas