Kryesore

Ministri i jashtëm grek: Negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar


               Publikuar në : 11:00 - 14/03/19 |
el ida

Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos ka deklaruar se negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar “në një farë mënyre”.

“Duhej të merrnim disa përgjigje nga pala tjetër, për çështje që kanë të bëjnë me minoritetin tonë: dy ligjet që i referohen mbrojtjes së pronave të tyre në lidhje me bregdetin në Himarë, por edhe në lidhje me të drejtën e vetëpërcaktimit, domethënë me mundësinë e deklarimit që janë pjesëtarë të minoritetin. Kemi marrë disa përgjigje nga pala shqiptare. Në një farë mënyre negociatat janë zhbllokuar, por është e parakohshme të themi nëse do të kenë përfundim pozitiv apo jo”, tha kreu i diplomacisë greke teksa ka shtuar  gjithashtu se negociatat kanë pasur një “vonesë relative”, të cilën e ka shpjeguar me situatën e trazuar politike në vendin tonë.

Ministri i Jashtëm grek ka nënvizuar që vullneti i Athinës është që të avancojnë dhe të përmirësohen marrëdhëniet dypalëshe dhe përmes zhbllokimit të këtyre çështjeve të hapet edhe rruga europiane e Shqipërisë, teksa përsëriti se zgjerimi në 12 milje i detit territorial, është një vendim politik, për të cilin Kryeministri Tsipras ka thënë se do të zbatohet me një ligj të posaçëm.

“Shtrirja në 12 milje inkuadrohet në përpjekjet për delimitimin e zonës ekskluzive ekonomike me Shqipërinë dhe Italinë”./Opinion.al

 

Pas