Bota

Ministri britanik:Mungesa e ushqimit mund të shkaktojë më shumë vdekje sesa lufta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:25 - 24/05/22 |
Opi Nion

Mungesa e grurit dhe ushqimit për shkak të pushtimit të Ukrainës mund të ketë pasoja të tmerrshme globalisht, paralajmëroi Sekretari i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps.

“Mund të ketë shumë uri dhe madje edhe uri që mund të zvogëlojë numrin e përfshirë në vetë luftën”, tha ai për Sky News.

Sekretari i transportit u takua me homologun e tij ukrainas, Ministrin e Infrastrukturës Oleksander Kubrakov, për të diskutuar mënyrat e nxjerrjes së grurit nga vendi pasi Rusia bllokoi portet kryesore detare të Ukrainës.

Vështirësitë rreth eksporteve të ushqimit kanë bërë që çmimet globale të rriten që nga fillimi i luftës, pasi Rusia dhe Ukraina prodhonin rreth 30% të furnizimit me grurë në botë përpara konfliktit.

“Është e vështirë të mbivlerësohet se sa Ukraina ishte dhe është shporta e bukës së botës”,-shtoi Shapps.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Yuliia Svyrydenko kërkoi ndihmë në krijimin e një “kalimi të sigurt” për të mundësuar drithërat e ngecura në Ukrainë të largohen nga vendi, duke paralajmëruar se bllokada mund të çojë së shpejti në urinë në botë./Opinion.al

Pas