Sociale

Meteorologia: Shira deri të martën, moti me diell është pas dere


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:57 - 09/01/21 |
Opi Nion

Reshjet e dendrura që kanë prekur vendin tonë kanë krijuar një situata problematike në disa zona për shkak të përmbytjeve dhe fryrjes së lumenjve.

Por meteorologia Tanja Porja, thotë përmes një publikim në rrjetin Facebook, se kjo situata do të vazhdojë deri të martën, ndërsa shprehet se moti me diell është pas dere.

“E diela deri të marten me rrebeshe afatshkurtra. Moti me diell është pas dere”, shkruan meteorologia.

Gjatë një interviste në A2 Cnn, Porja I ka cilësuar jornormale reshjet e këtyre ditëve.

“Nuk janë normale, pasi kemi patur 5-6 ditë me reshje me intensitet të lartë. Mund të dukej disi normale nëse zgjasnin për një apo dy ditë, por 6 ditë me reshje me të njëjtin intensitet del përtej normales”, tha Porja. Ajo bëri të ditur se në disa zona sasia e reshjeve përgjatë këtyre ditëve ka qenë e barabartë me sasinë mujore të këtyre zonave.

“Deri dje në mesditë, (7 janar) sasia e reshjeve të rëna, nga fillimi i janarit deri dje plotësoi kuotën mujore të reshjeve për pjesën më të madhe të territorit dhe kryesisht për zonat veriore dhe veri-perëndimore. Në 24 orë të bien 110 apo 120 mm shi…. Shkodra sasinë mujore e ka 240 dhe Shkodra nga dje deri sot ka marr 110 mm shi, ka marr gjysmën e sasisë mujore për 24 orë”, tha Porja. Ajo pohoi se orët e para të së dielës do të ketë një intensifikim të reshjeve, çka mund të jetë problematike për pellgun e Shkumbinit dhe Vjosës./Opinion.al

Pas