Kryesore

Meta thirrje Kuvendit dhe institucioneve financiare: Bëni transparencë me borxhin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:47 - 28/01/22 |
Opi Nion

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një konferencë për shtyp ka folur për borxhin publik.

Meta është shprehur se është shqetësues fakti i rritjes së borxhit publik. Ai tha se kemi borxhin më të lartë pas Malit të Zi. Meta kërkoi që të bëhet një vlerësim dhe transparencë reale e borxhit.

Kërkoj nga Kuvendi dhe institucionet financiare të huaja dhe të vendit, që të bëjnë transparencë me borxhin, të nivelit aktual dhe atyre të pritshëm. Duhet bërë një analizë e përkeqësimit të parametrave marko-ekonomike. Shpresoj që aktorët të marrim më seriozisht çështjen e borxheve”,-tha Meta./Opinion.al

Pas